وزیر کشور:

بالاترین رقم های مشارکت و سالم ترین انتخابات در دولت تدبیر و امید بوده است

بالاترین رقم های مشارکت و سالم ترین انتخابات در دولت تدبیر و امید بوده است
الحمدا... پس از انقلاب اسلامی با مجلسی مواجه هستیم که برخاسته از متن مردم و اراده مردم است و تجلی اراده مردم در مجلس، ریاست جهموری و بقیه نهادهای انتخابی قابل مشاهده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، وزیر کشور گفت: در شرایط کنونی، تهدیدات بین المللی، فشارهای فزاینده، مسائل منطقه ای و فشارهایی که در سطح ملی بر مردم وارد می شود، اقتضا می کند بیش از گذشته با مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، وحدت و انسجام داخلی و حمایت از نظام را به نمایش بگذاریم و همچنین دست رد بر سینه دشمنان نظام زده شود که در این ایام به دنبال تشدید اختلاف داخلی، ناامیدی و غلبه یأس بر مردم هستند.

دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور که هفتم بهمن ماه با حضور رئیس جمهور در محل وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از نعمات الهی که به سبب انقلاب، امام و شهدا به ما مرحمت شده است، انتخابات است، تصریح کرد: انتخابات یعنی تعیین سرنوشت مردم، کشور و انقلاب به دست مردم.

دکتر رحمانی فضلی ضمن مرور تاریخ انتخابات در طول تاریخ ایران و تقسیم این پیشینه تاریخی از این جنبه به سه دوره گفت: بیش از مشروطیت موضوعی به نام انتخابات و یا حضور مردم در تعیین سرنوشت خودشان و اساساً کلمه ای به نام مردم و ملت در واژه و ادبیات سیاسی نداشتیم. در آن شرایط یک فرد کشور را اداره می کرد و به خواست خود تعیین مسئولیت می کرد.

وی افزود: از مشروطیت تا انقلاب اسلامی، تفکیک قوا به ظاهر صورت پذیرفت اما هیچ وقت مجلس واقعی برخاسته از اراده ملت شکل نگرفت و علیرغم تلاش ها، در مجموع، دخالتهای خارجی، دخالتهای داخلی و استبداد نگذاشت که مجلسی مطابق با نظر مردم شکل بگیرد.

وزیر کشور ادامه داد: الحمدا... پس از انقلاب اسلامی با مجلسی مواجه هستیم که برخاسته از متن مردم و اراده مردم است و تجلی اراده مردم در مجلس، ریاست جهموری و بقیه نهادهای انتخابی قابل مشاهده است.
دکتر رحمانی فضلی با اشاره به اینکه ما باید بدانیم که از یک میراث و غنیمت تاریخی صیانت می کنیم، افزود: از این رو در دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را کرده ایم تا با محوریت قانون و نه تفاسیر، برداشتها و تعابیر شخصی، حزبی، گروهی یا جناحی؛ انتخابات را به صورت آزاد و در فضایی امن، سالم و با مشارکت بالا برگزار کنیم. لطف خداوند نیز شامل شده و در تمامی انتخاباتی که در دولت تدبیر و امید برگزار شده است هم بالاترین رقم های مشارکت را داشتیم و هم سالم ترین انتخابات را برگزار کرده ایم.

دکتر رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه وزارت کشور به دنبال این است که فضای انتخابات کاملاً قانونی باشد و انتخابات را در محیطی سالم و با رقابت حداکثری داشته باشیم، یادآور شد: نتایج بررسی ها در هیاتهای اجرایی با قانون جدید که شرایط جدیدی را ایجاد می کرد، نیز نشان داد که ما پایبند به قانون هستیم و براساس آن عمل کردیم و بعد هم اعلام کردیم که هرکس شکایت دارد می تواند پیگیر مسائل خود باشد.

وزیر کشور ضمن یادآوری برخی مسائل پیش آمده در انتخابات گذشته گفت: ۱۰ روز فرصت قانونی برای تایید شورای نگهبان تا لحظات آخر کاملاً رعایت شد اما با وجود فضاهای ایجاد شده و شکایات بسیار زیادی که از مجریان قانون در این مرحله شده بود، به دلیل شبهات اعلام کردند که باید بازرسی ها از صندوق ها افزایش دهیم. ما قبول کردیم به دلیل اینکه به کارمان اعتماد و ایمان داشتیم و هر صندوقی که اراده شد، به همراه فرمانداران اجازه بازنگری دادیم و تا لحظات آخری که نتایج اعلام شد، حتی یک صندوق و یک رای هم باطل نشد و این نشان از سلامت انتخابات و عزم و اراده دولت و مجریان در این جهت که امانت دار مردم هستند، دارد.

دکتر رحمانی فضلی با اشاره به اینکه تعداد زیادی شکایت از فرمانداران، استانداران و بخشداران شده بود، عنوان کرد: حق همه می دانیم که اگر ایراد و اشکالی به نحوه اجرای قانون دارند در محاکم صالحه پیگیری کنند، اما به لطف خداوند تاکنون که به بیش از ۸۰ درصد این شکایات رسیدگی شده است، اکثریت این موارد، منجر به برائت شده است و این نشان از اثبات سلامت مجریان حتی در محکمه و رسیدگی قضایی دارد و امیدواریم که همه کسانی که در امر انتخابات مشارکت دارند و می خواهند انتخابات به خوبی برگزار شود، با این روحیه اقدام کنند.

وزیر کشور اشاره کرد: در شرایط کنونی، تهدیدات بین المللی، فشارهای فزاینده، مسائل منطقه ای و فشارهایی که در سطح ملی بر مردم وارد می شود، با اتخاذ سیاست های مقاومت و استقامت که حق این ملت است که از گنجینه ها و میراث خود صیانت کنند، در فضایی قرار گرفتیم که اقتضا می کند بیش از گذشته با مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، وحدت و انسجام داخلی، حمایت از نظام و همچنین دست رد بر سینه دشمنان نظام که در این ایام به دنبال تشدید اختلاف داخلی هستند تا ناامیدی و یاس را بر مردم غلبه کنند، به نمایش بگذاریم.

رئیس شورای امنیت با تاکید بر اینکه این انتخابات یک انتخابات صرفاً سیاسیِ حضور مردم در سر صندوق ها نیست، افزود: این انتخابات بیش از همیشه یک مانور قدرت سیاسی کشور در دنیا است که اراده مردم را در تجلی مقاومت و استقامت نشان می دهد.

وزیر کشور اظهار کرد: در فرصت باقیمانده برای اعلام صلاحیتها از سوی شورای نگهبان امیدواریم فضا بیش از پیش آماده رقابت های منطقی، قانونی و اصولی در فضای امن و سالم باشد تا همه مردم با این احساس که می توانند کاندیدای مورد علاقه خود را از میان لیستها پیدا کنند، در صحنه حاضر شوند و بتوانیم خلق حماسه جدیدی را داشته باشیم.

وی در همین راستا ابراز امیدواری کرد: همه با هم در کنار هم این مرحله مهم سرنوشت ساز انقلاب و مردم را پشت سر بگذاریم که انتخابات می تواند، نماد و تجلی پر فروغ اراده و حضور مردم در حمایت از انقلاب باشد.

دکتر رحمانی فضلی ضمن قدردانی از زحمات فرمانداران و استانداران در طول سال گفت: سال ۹۸ ، شاهد اتفاق های بزرگی در کشور بود. ابتدای سال حادثه سیل و پس از آن مسائل مختلف دیگری را داشتیم. اربعین را با حدود ۳ میلیون و ۷۷۸ هزار نفر زائر که کار بسیار بزرگی بود، پشتیبانی کردید، همچنین در حوزه اقتصاد مقاومتی تلاش زیادی داشتید که همواره گزارش زحمات شما را به رئیس جمهور محترم ارسال کرده ایم. پس از آن حوادث آبان و دی ماه را داشتیم و اکنون چند ماه است که برای انتخابات آماده می شویم.

وزیر کشور با ابراز امید به اینکه، این جلسه منشأ خیر و برکات و زمینه ساز وحدت و انسجام و انجام دقیق و درست عهده داری این امانت مردم و قانون اساسی شود، ابراز امیدواری کرد: استانداران، فرمانداران و بخشداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در استانها و شهرستانها و بخشها در بسیج عمومی مردم برای امر مقاومت و استقامت و ان شاءا... حضور پر رونق و قوی در انتخابات کوشا باشند.