آذربایجان غربی در مدیریت بیماری کرونا وضعیت خوبی دارد

آذربایجان غربی در مدیریت بیماری کرونا وضعیت خوبی دارد
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: آذربایجان غربی در مدیریت بیماری کرونا که ماحصل تلاش جمعی و برنامه ریزی اصولی و همکاری مردم است وضعیت خوبی دارد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری سیمای مرکز آذربایجان غربی گفت: این استان در اجرای برنامه توسعه اشتغال بویژه اشتغال روستایی از جمله جذب اعتبارات توفیقات خوبی داشته است. آثار این عملکرد موفق در کاهش مجموع چهار فصل سال گذشته مشهود است. نرخ بیکاری استان در سال ۹۷، ۱۴.۵ درصد بوده که با اقدامات انجام گرفته به ۱۱.۵ درصد در سال ۹۸ کاهش داشته است.

وی افزود: اینکه استان بتواند در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی و نیز تعطیلی کامل صنوف در ماه پایانی سال گذشته نرخ بیکاری را کاهش و فرصت های شغلی را دو برابر کند جای قدردانی دارد.

انصاری ادامه داد: محور اقتصادی استان از همان ابتدا بر فعالیتهای کشاورزی استوار بوده و بهره مندی از پتانسیل های خوب آب و خاک و کشاورزان باتجربه و دانش فنی و نیروهای تحصیل کرده در دانشکده باقدمت کشاورزی و باغبانی موجب شده تا استان در تنوع محصولات و صنایع تبدیلی از جایگاه خوبی برخوردار باشد. اساسا تحرک بخشیدن به اقتصاد کشاورزی نتایج خوبی در اشتغال به همراه دارد و استان توانسته از سهم خودش در اشتغال روستایی بخوبی بهره ببرد و موفق عمل کند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: بعد از شیوع کرونا دولت ابلاغ کرد که نمایندگان دولت در ستاد های استانی مقابله با کرونا مسئولیت پشتیبانی ستاد های استانی را عهده دار شوند.

جمشید انصاری تصریح کرد: اقدامات انجام یافته توسط استان در دو جبهه وحدت و همدلی مسئولان در بیمار یابی و ایزوله کردن بیماران و نیز فداکاری کادر درمان خوب بوده و مردم در اجرای فاصله گذاری اجتماعی عملکرد خوبی داشتند.استان الان وضعیت خوبی در مدیریت کرونا دارد.

وی گفت: باید یاد بگیریم با کرونا زندگی کنیم. صنوف بصورت پلکانی شروع فعالیت می کنند و باید دستورات بهداشتی را بصورت کامل رعایت کنند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه همه باید در اجرای فاصله گذاری هوشمند دقت کنیم.تردد ها را به حداقل برسانیم. ما به دنبال شروع کسب و کارها هستیم و بر این اساس دستورات بهداشتی باید جدی گرفته شوند افزود: اقدام استاندار، نیروهای مسلح و امام جمعه در تشکیل ستاد تهیه بسته های معیشتی برای اقشار نیازمند یکی از توفیقات برجسته آذربایجان غربی است. تهیه و توزیع ۲۰۰ هزار بسته معیشتی یک کار افتخار آمیز است که می تواند الگویی برای سایر استانها باشد. در هیات دولت این کار ارزشمند استان را که برگرفته از همدلی مردم و مسئولان است گزارش می کنم.

انصاری ادامه داد: در بخش خدمات اعم توزیعی و نیز گردشگری و حمل و نقل  وابسته به آن بخاطر کرونا آسیب های جدی وارد شد. بسیاری از مشاغل و بازارهای فروش از دست رفت.بیش از ۴۰۰ هزار نفر در سامانه وزارت کار به منظور نامنویسی بیکار شدگان متاثر از کرونا ثبت نام کرده اند که اگر چه بخش اعظمی فاقد شرایط ثبت نامی هستند اما گویای بیکار شدن بخش قابل توجهی است.

وی خاطرشنان کرد: دولت فراتر از امکانات خود در بحث مدیریت کرونا ورود پیدا کرده است و با اولویت سلامت مردم کسب و کارها را شروع کرده است.برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا علاوه بر اختصاص وام های ارزان قیمت بویژه برای واحدهایی که نیروهای خود را اخراج نکرده اند، بسته های تشویقی نیز به تدریج ارائه می کند.

انصاری گفت: برای خانواده های آسیب دیده که ممردرآمدی مشخصی ندارند نیز علاوه بر وام یک میلیون تومانی خرید، کمک های موردی اختصاص داده می شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه تشکیل کمیته اقتصادی ذیل ستاد ملی کرونا اقدام ارزشمندی بود که با فعالین اقتصادی نشست های تخصصی برگزار می کند و آثار و پیامدهای کرونا را بررسی و به ستاد ملی جهت حمایت ارائه می کند افزود:  رنامه های ویژه دولت برای جهش تولید نیمه دوم اردیبهشت پس از جمع بندی برنامه های پیشنهادی همه دستگاهها مشخص و ابلاغ می شود.