تراز دریاچه ارومیه 1.62 متر افزایش یافته است

تراز دریاچه ارومیه 1.62 متر افزایش یافته است
ارتفاع این دریاچه در مقایسه با کمترین تراز ثبت شده برای آن بیش از یک متر 62 سانتی متر افزایش یافته است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیا اینکه تراز دریاچه ارومیه طبق آخرین پایش به یکهزار و 271 متر و 64 سانتی متر رسیده، گفت: ارتفاع این دریاچه در مقایسه با کمترین تراز ثبت شده برای آن بیش از یک متر 62 سانتی متر افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، فرهاد سرخوش با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته نیز 88 سانتی متر افزایش داشته، بیان کرد: این دریاچه به دلیل حل شدن نمک در آب در بسیاری از نقاط عمیق تر شده است.

وی با اشاره به اینکه وسعت دریاچه ارومیه به بیش از سه هزار و 55 کیلومتر مربع رسیده است، اضافه کرد: وسعت این دریاچه نسبت به سال گذشته 756 کیلومترمربع افزایش دارد.

سرخوش با اشاره به ادامه دار بودن روند صعودی افزایش حجم آب دریاچه طی روزهای آتی، گفت: پیش بینی می شود این افزایش تراز تا پایان فصل بهار و ذوب شدن برف ها ادامه یابد.

وی دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را بارندگی مناسب، لایروبی مناسب رودخانه ها و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان کرد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد. 

وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت. 

 

منبع: ایرنا