بهره برداری از 36 پروژه بخش کشاورزی ارومیه طی هفته دولت

بهره برداری از 36 پروژه بخش کشاورزی ارومیه طی هفته دولت
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی ارومیه از بهره برداری از 36 پروژه بخش کشاورزی ارومیه با صرف افزون بر 26 میلیارد و 632 میلیون ریال اعتبار در هفته دولت امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمود سپهرفر امروز در آیین افتتاح، پنج پروژه آب و خاک بخش کشاورزی ارومیه واقع در روستاهای حسین آباد، نجف آباد و قوشچی که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان ارومیه و جمعی از مسئولان شهرستانی و کشاورزان بخش انزل برگزار شد، اظهار کرد: امروز به مناسبت هفته دولت با هدف صرفه جویی آب در بخش کشاورزی، یک مورد استخر ذخیره آب کشاورزی، دو مورد انتقال آب با لوله و دو مورد مرمت و بازسازی قنوات با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی افتتاح شد.

وی گفت: با توجه به وقوع خشکسالی‌های اخیرو کمبود آب در سطح شهرستان  و بحران فعلی آب، توسعه سیستم های نوین آبیاری مهمترین راهکار صرفه جویی در مصرف آب و توسعه پایدار در بخش کشاورزی است.
 
سپهر فر افزود: اجرای سیستم های نوین آبیاری از اهداف مهم و اولویت های اصلی وزارت جهاد کشاورزی طی برنامه های عمرانی کشور درخصوص افزایش راندمان آبیاری است که دراین راستا باتوجه به هماهنگی های صورت گرفته هیچ گونه محدودیت اعتباری در خصوص اجرای سیستم های نوین آبیاری در شهرستان ارومیه وجود ندارد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری ۲۲ مورد پروژه عمرانی آب وخاک شامل اجرای انواع سیستم های نوین آبیاری، بهسازی کانال های آبیاری، احداث استخرهای ذخیره آب کشاورزی، انتقال آب بالوله ومرمت وبازسازی قنوات بااعتباری بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۸۳۰ میلیون ریال ازمحل اعتبارات ملی و استانی و با هدف صرفه جویی آب دربخش کشاورزی و ارتقای راندمان تولید در شهرستان ارومیه آغاز شده است.

وی از اجرای ۹۴ مورد پروژه انتقال آب با لوله خبر داد و گفت: این ۹۴ مورد پروژه انتقال آب با لوله به طول ۲۹۰ کیلومتر و با اعتباری ۳۵۹ میلیارد ریال در شهرستان ارومیه در نظر گرفته شده که مراحل مطالعات اولیه آنها شامل نقشه برداری و طراحی به پایان رسیده است و با تامین اعتبارات لازم عملیاتی می شود.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان همچنین با اعلام افتتاح۳۰ پروژه دیگر سامانه های نوین آبیاری و یک مرکز جمع اوری سیب درختی و محصولات کشاورزی همزمان با آخرین روز از هفته دولت به دست استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: در هفته دولت ۳۰ پروژه سامانه های نوین آبیاری شامل آبیاری قطره ای، بارانی و نوار تیپ در سطح ۱۳۲ هکتار و با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد و ۶۹۲ میلیون ریال به بهره برداری خواهند رسید، اعتبار این پروژه ها از محل اعتبارات ملی  و ۱۱ میلیارد و۱۵ میلیون ریال  آن کمک بلا عوض دولتی است و با اجرای این پروژه ها ۵۸۰ هزار مترمکعب آب در سال جاری صرفه جویی خواهد شد. 

همچنین مرتضی فرح بخش معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری ارومیه ضمن مغتنم شمردن هفته دولت برای بیان عملکرد دولت و دستگاه های اجرایی گفت:  با وجود شرایط سخت تحریم و نیز مشکلات ایجاد شده با شیوع بیماری کرونا، دولت تدبیر و امید اقدامات مناسبی در زمینه محرومیت زدایی در روستاها داشته وخدمات چشمگیری به ویژه  در بخش تولید و توسعه پایدار کشاورزی انجام داده است. 

وی تاکید کرد: در بخش انزل ما شاهد تغییرات چشمگیر در حوزه کشاورزی هستیم که این تغییرات به سبب اقدامات مناسب انجام شده جهاد کشاورزی ارومیه و سایر نهاد های ذیربط بوده و اگر این اقدامات در زمان مناسب صورت نمی گرفت امروز شاهد خشک شدن باغات پایین دست این منطقه بودیم.

 

منبع: ایسنا