استاندار آذربایجان غربی:

مدارسی که الزامات بهداشتی را اجرا نکنند تعطیل می شوند

مدارسی که الزامات بهداشتی را اجرا نکنند تعطیل می شوند
استاندار آذربایجان غربی گفت: مردم در اجرای دستورالعمل های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک کم توجه شده اند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه مردم در اجرای دستورالعمل های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک کم توجه شده اند گفت: کم کاری دستگاه های نظارتی و نیز عدم رعایت الزامات بهداشتی باعث شده تا بیماری کرونا در استان روند افزایشی به خود بگیرد و تداوم این وضعیت باعث اعمال محدودیت های کرونایی خواهد شد.

محمدمهدی شهریاری عصر امروز در شصت و نهمین جلسه ستاد مدیریت و مقابله با کرونا با قدردانی از تلاش مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: برای کنترل روند بیماری کرونا پیشنهاد ایجاد محدودیت های یک هفته ای برای برخی صنوف و فعالیتها به وزارت کشور ارسال شده که با تایید کمیته امنیتی و انتظامی و وزارت بهداشت به زودی عملیاتی می شود.

وی افزود: اگر مردم رعایت نکنند و دستگاه های نظارتی اهتمام جدی نداشته باشند به جهت فرا رسیدن فصل سرما آمار مبتلایان و مرگ های ناشی از کرونا افزایش خواهد یافت.

شهریاری همکاری گسترده مردم، نظارت جدی فرمانداران و دستگاه های متولی را لازمه شرایط جدید کرونایی در استان دانست.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به حساسیت های اجتماعی نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی تصریح کرد: باید بر روند اجرای دستورالعمل های بهداشتی در مدارس نظارت جدی وجود داشته باشد و اگر مدرسه ای اهتمام جدی را نداشته باشد تعطیل می شود.

شهریاری افزود: باید مدارس برای فراگیری آموزش ها محیطی سالم و کم دغدغه باشند. نوسازی مدارس موظف است با همکاری فرمانداری ها نسبت به احصای کمبودهای بهداشتی مدارس اقدام نمایند تا سازمان مدیریت و برنامه ریزی نسبت به تامین آنها اهتمام نماید.

وی در ادامه روند رعایت دستورالعمل های بهداشتی در ادارات را قابل قبول ندانست و گفت: دستگاه های اجرائی باید در رعایت دستورالعمل های بهداشتی الگو باشند.

مقام عالی استان همچنین به لزوم همکاری همه ظرفیت ها برای کنترل بیماری کرونا تاکید کرد و افزود: در صورت نیاز باید بیمارستان های بخش خصوصی نیز نسبت به پذیرش بیماران کرونایی اقدام نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی نیز گفت: براساس بررسی های انجام یافته پیش بینی می شود در روزهای آینده تعداد بیماران بستری در استان افزایش یابد.

جواد آقازاده شنبه شب در شصت و نهمین جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا درباره سرعت انتشار ویروس کرونا افزود: استان آذربایجان غربی جزو استان‌هایی است که سرعت انتشار ویروس در آن بالا است و ویروس در آن سریع منتشر می‌شود.

وی درباره مرخصی کادر درمان درگیر با کرونا بیان کرد: پس از موج دوم بیماری کرونا، به پنجاه درصد کادر درمان درگیر با کرونا مرخصی ارائه شد تا همکاران بتوانند برای مدتی استراحت کنند اما پس از ۳ روز با افزایش تعداد بیماران در استان، مجبور به درخواست بازگشت همکاران شدیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با هشدار تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های درگیر کرونا گفت: رفتار ویروس رابطه مستقیمی با رفتار افراد دارد. رفتار ویروس نشان می‌دهد که هر زمان پروتکل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت نکردیم آمار مبتلایان و بستری‌ها افزایش یافته است.

آقازاده درباره مشارکت بیمارستان‌ها افزود: تمامی بیمارستان‌ها باید در مبارزه با کرونا مشارکت کنند و در صورت نیاز از نظر تجهیزات و بخش‌های مورد نیاز با دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی همکاری لازم را انجام دهند.

وی درباره بازگشت محدودیت‌ها بیان کرد: با توجه به شیوع بالای کووید ۱۹ و آمار فزاینده در استان، پیشنهاد می‌کنیم که محدودیت‌هایی به طور مجدد اعمال شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی درباره واکسن آنفلوانزا گفت: تعداد ۳ هزار و ۷۵۰ واحد واکسن آنفلوانزا برای آذربایجان غربی دریافت شده است که ۲ هزار و ۵۰۰ واحد سه ظرفیتی و یک هزار و ۲۵۰ واحد چهار ظرفیتی است.

آقازاده در خصوص نحوه توزیع واکسن آنفلوانزا افزود: توزیع واکسن آنفلوانزا بر اساس اولویت گروه‌های پرخطر و از طریق مراکز بهداشت انجام می‌گیرد لذا مردم به داروخانه‌ها مراجعه نکنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی ی درباره اولویت‌های این واکسن بیان کرد: توزیع واکسن آنفلوانزا در دو اولویت اول و دوم انجام می‌گیرد که افراد شامل اولویت اول به صورت رایگان دریافت می‌کنند.