حال دریاچه ارومیه خوب است

حال دریاچه ارومیه خوب است
مدیر دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: اوضاع نگین آبی آذربایجان در حالت کلی خوب است و حیات به این دریاچه بازگشته است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، مدیر دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه این دریاچه یک حوضه آبی بسته است و کاهش تراز آن در فصل گرما طبیعی است، گفت: اوضاع نگین آبی آذربایجان در حالت کلی خوب است و حیات به این دریاچه بازگشته است.

فرهاد سرخوش با اشاره به کاهش محسوس بارش‌ها طی سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته، اظهار داشت: وسعت دریاچه ارومیه هم‌اکنون به ۲ هزار و 903 کیلومترمربع رسیده و نسبت به سال گذشته تنها 28 کیلومتر مربع کاهش یافته است.

وی با اعلام اینکه حجم آب دریاچه ارومیه نیز به رقم سه میلیارد و 750 میلیون مترمکعب رسیده، گفت: هرچند میزان آب دریاچه ارومیه به بازه سه میلیون مترمکعب کاهش یافته است، ولی وضعیت دریاچه ارومیه هم‌اینک نسبت به سال‌های اخیر مساعد است و تلاش‌ها برای احیای نگین آبی آذربایجان طبق برنامه ادامه دارد.

مدیر دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و 41 سانتی‌متر رسیده، افزود: با وجود افزایش چشمگیر تبخیر آب با تداوم فصل گرما، شاهد کاهش کمتر تراز این دریاچه نسبت به دوره‌های گذشته هستیم که نشانگر موفقیت در طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

وی با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود:  طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و دی امسال همزمان با سفر رییس جمهوری به استان افتتاح می‌شود.

سرخوش ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا پایان امسال پروژه‌های سخت افزاری انتقال آب به دریاچه ارومیه به پایان برسد و از سال آینده منابع آبی‌ جدید و ثابتی برای حوزه آبریز دریاچه ارومیه داشته باشیم.

 

منبع: ایرنا