امام جمعه ارومیه:

ائمه جمعه مطالبه‌گر خواسته‌های عمومی باشند

ائمه جمعه مطالبه‌گر خواسته‌های عمومی باشند
دعوت عمومی به تقوا و آشنایی مردم با آموزه‌های دینی و تحلیل روشنگرانه رویدادهای اجتماعی و سیاسی و نقش مطالبه‌گری ائمه جمعه با نگاه مردمی از جمله موارد تأثیرگذار نماز جمعه است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی اظهار کرد: دعوت عمومی به تقوا و آشنایی مردم با آموزه‌های دینی و تحلیل روشنگرانه رویدادهای اجتماعی و سیاسی و نقش مطالبه‌گری ائمه جمعه با نگاه مردمی از جمله موارد تأثیرگذار نماز جمعه است.

حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی در ارتباط با گرامیداشت سالروز اقامه نماز جمعه در کشور اظهار کرد: اقامه نماز جمعه از آن جهت اهمیت دارد که از همان ابتدای هجرت نبی اکرم(ص) به مدینه، نماز جمعه به عنوان پایگاهی برای طرح مسائل عقیدتی، سیاسی و اجتماعی و نیز بسیج نیروها بنا نهاده شده است.

وی افزود: نزول سوره جمعه و آیات کم‌نظیر در تشویق مردم به انجام فریضه نماز جمعه حاکی از اهمیت آن در نگرش دینداری است. حضرت امام خمینی(ره) نیز از همان اوایل پیروزی انقلاب با صدور احکام ائمه جمعه و با تاکید به اهمیت انجام فریضه نماز جمعه، این امر را از برکات استوار نظام اسلامی دانسته و در طول حیات پر ثمرشان همواره از این جایگاه حمایت فرمودند.

قریشی بیان کرد: در طول چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نمازهای جمعه از جمله تریبون‌های اثرگذار در زمینه‌های مختلف حکمرانی کشور تلقی و مسئولان و مردم از این تجمع هفتگی مؤمنانه بهره برده‌اند. حسب فرمایشات مقام معظم رهبری در سال ۹۴ در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور که بیان فرمودند: نماز جمعه یک قرارگاه است، قرارگاه ایمان، تقوا، بصیرت و اخلاق است، باید با توجه به ظرفیت‌های مستتر در اجرای این فریضه الهی، آثاری همچون تالیف قلوب مومنین، وحدت‌آفرینی، بصیرت‌افزایی، عاملی برای سر زندگی اجتماعی و جذب مشارکت‌های مردمی در اداره امور و طرح مشکلات اولویت‌دار اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

وی دعوت عمومی به تقوا و آشنایی مردم با آموزه‌های دینی و تحلیل روشنگرانه رویدادهای اجتماعی و اوضاع سیاسی، اجتماعی شهر، استان، کشور و نقش مطالبه‌گری ائمه جمعه با نگاه مردمی را از جمله موارد تدثیرگذار نماز جمعه برشمرد. با توجه به اهمیت و جایگاه نماز جمعه، ائمه جمعه باید از تقوای فردی و صلاحیت‌های عمومی برخوردار باشند و بتوانند بر حسب نیازهای روز جامعه با برقراری تعاملات اجتماعی به اهداف مورد نظر از این فریضه مهم الهی را راهگشایی کنند.

قریشی تصریح کرد: مردمی بودن، عدالت‌طلبی، سعه صدر، وحدت‌آفرینی، بصیرت دینی و سیاسی، دوری از گرایشات حزبی و جناحی، شجاعت در بیان، وفاداری به ولایت، دوری از اصحاب زر و زور، خوش خلقی و همراهی با مردم و جوانگرایی و آشنایی با ظرفیت‌های استانی، بومی و منطقه‌ای از عمده روحیات یک امام جمعه موفق است.

امام جمعه ارومیه گفت: از آنجا که نماز جمعه میعادگاه هفتگی مؤمنین در انجام فریضه عبادی و سیاسی است و به عنوان کانون و قرارگاه فرهنگی شهر محسوب می‌شود، بهره‌گیری از ظرفیت حضور مردمی و نیز بسته نماز جمعه برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی عمومی حائز اهمیت است و تاکنون در مسیر رو به رشد ستادهای نماز جمعه، شاهد ابتکارات اجرایی مناسبی بوده‌ایم که در شهر ارومیه نیز انجام پذیرفته است.

وی ایجاد و استقرار هفتگی میز خدمت با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی برای پاسخگویی به سؤالات و انتظارات مردمی در محل نماز جمعه، استقرار محلی برای عرضه و معرفی کتاب و دعوت به کتاب‌خوانی با انجام مسابقات و توزیع بروشورهای مرتبط، توجه به فرهنگ قرآنی و تشکیل جلسات قرائت قرآن در ساعت قبل از شروع خطبه‌ها، برگزاری مسابقات فرهنگی و نیز تجلیل از فعالان فرهنگی در محل نماز جمعه، حضور مسئولان پزشکی، انجام تست‌های قند خون و مشاوره‌های پزشکی، تشکیل شورای مشورتی نماز جمعه برای اخذ دیدگاه‌ها و موضوعات اولویت‌دار اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و استفاده از نیروهای جوان در اداره مجموعه ستادهای نماز جمعه را از جمله اقدامات انجام شده برای تقویت حضور بیشتر مردم در نماز جمعه برشمرد.

قریشی در پایان با اشاره به روش‌های جذب جوانان به نماز جمعه بیان کرد: انتخاب مسئول ستاد نماز جمعه شهر از بین جوانان و فعالان فرهنگی شهر، ایجاد ارتباط مستمر دانشگاه، آموزش و پرورش و تعامل در نحوه حضور این قشر در مناسبت‌ها و حضور دایمی در نماز جمعه، دیدار با جوانان و تشکیل جلسات موضوعی و متنوع با جوانان، حضور امام جمعه در کلاس‌های درس دانش‌آموزان و دانشگاه‌ها و نیز ارتباط مستقیم با مساجد و حضور در جمع نمازگزاران، خصوصاً جوانان و اعضای کانون‌های فرهنگی مساجد از جمله روش‌های جذب جوانان به نماز جمعه هستند.

 

منبع: ایکنا