معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور:

امسال سال پایانی طرح های اصلی نجات دریاچه ارومیه است

امسال سال پایانی طرح های اصلی نجات دریاچه ارومیه است
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دی ماه سالجاری بهره برداری از تونل انتقال آب به دریاچه آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه بازدید از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه سال 99 را سال پایانی طرح های اصلی نجات دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: دی ماه سالجاری بهره برداری از تونل انتقال آب به دریاچه آغاز می شود.

دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه بازدید از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه و در مصاحبه با خبرنگار واحد خبر صدا و سیما مرکز استان گفت: این تونل حدود 36 کیلومتری در مراحل پایانی ساخت خود است که با بهره برداری از آن در دی ماه سالجاری 600 میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

وی با بیان اینکه مشکلی از بابت اعتبارات وجود ندارد، اظهار داشت: این پروژه بر اساس ارزش روز بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان برآورد می شود و این نوعی سرمایه گذاری برای ایجاد و جلب رضایت خاطر مردم آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و مردمی که به نحوی نگران این دریاچه بودند محسوب می شود و افزایش بیش از 126 سانتی متر تراز دریاچه و هزار و 82 کیلومتر مربع مساحت دریاچه نشان از موفقیتی است که دوستان برای تامین رضایت مردم انجام داده اند.

وی با بیان اینکه سال 99 سال جمع بندی همه زحمات 6 سال گذشته و اجرایی شدن طرحهای احیای دریاچه محسوب می شود، اظهار داشت: 12 طرح در این خصوص اجرا شد که یکی از مهمترین طرحها احیای دریاچه، انتقال آب از رودخانه زاب و از پشت دریاچه یا سدکانی سیب است.

دکتر نوبخت افزود: 560 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای اتمام پروژه انتقال آب هم تامین شده که 450 میلیارد آماده تخصیص و مابقی اعتبارات هم طبق زمانبندی تخصیص خواهد یافت و امیدواریم که در ماههای آینده و در بازه زمانی دی ماه شاهد بهره برداری و تکمیل این ابرپروژه باشیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: طرح احیای دریاچه ارومیه طرح عظیم ملی و جزو مطالبات مردم سراسر کشور و حتی علاقمندان به طبیعت در سراسر جهان بود و مردم دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بخاطر آثار سوء خشک شدن این دریاچه و گردو غبار نمکی نسبت به این موضوع حساس تر بودند.