افتتاح سینما ایران و آغاز عملیات احداث پردیس سینمایی آزادی + تصاویر

افتتاح سینما ایران و آغاز عملیات احداث پردیس سینمایی آزادی + تصاویر
افتتاح سینما ایران و آغاز عملیات احداث پردیس سینمایی آزادی صبح امروز با حضور استاندار آذربایجان غربی و فرماندار ارومیه انجام شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، عملیات اجرایی بزرگترین پردیس سینمایی شمال‌غرب کشور در چهارمین روز از دهه مبارک فجر با حضور محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی در محوطه سینما آزادی ارومیه آغاز شد.

برای ساخت این پردیس، سینمای قدیمی آزادی تخریب می شود تا جای خود را به یک پردیس سینمایی با هشت سالن مجهز بدهد؛ قرار است که این سالن در شهریور سال آینده به بهره‌برداری برسد.

رییس حوزه هنری آذربایجان‌غربی در این آیین گفت: این پردیس سینمایی توسط سازمان سینمایی حوزه، موسسه بهمن سبز و با استفاه از اعتبار استانی احداث خواهد شد.

احد هوشمند افزود: پردیس سینما آزادی ارومیه دارای یک سالن اصلی مجهز به سیستم صوتی پیشرفته خواهد بود و بقیه سالن‌ها با سیستم صوتی استریو به نمایش فیلم‌های روز دنیا خواهد پرداخت.

وی اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های مهم این پردیس، وجود سالن سینمای ویژه برای کودکان خواهد بود که برای نخستین بار در سطح استان و شمال‌غرب کشور در این مکان دایر خواهد شد.

ضرورت ارتقاء جایگاه سینما و هنرمندان در آذربایجان غربی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: ضروری است جایگاه  سینما و هنرمندان در استان ارتقاء یابد.

حجت الاسلام ناصر خدایاری امروز ۱۵ بهمن ماه در مراسم افتتاح سینما ایران ارومیه که در سالن این سینما برگزار شد، افزود: جایگاه فعلی سینما و هنرمندان استان مورد قبول نیست باید کمبود ها جبران و جایگاه هنرمندان استان ارتقاء یابد.

حجت الاسلام خدایاری بااشاره به اینکه سینما در گسترش فرهنگ، آرمان های سیاسی، اجتماعی، حقوق شهروندی، ارتباطات و مودت نقش بسزایی دارد، اظهار کرد: باید تلاش شود سینماجایگاه خود را در استان پیدا کند و مردم بیشتر راغب به دیدن فیلم در سینما شوند.

وی با اشاره به وضعیت سینماهای استان یاد آورشد: آذربایجان غربی دارای۲۳ سینما بود که در حال حاضر تنها ۵ سینما در آن فعال است و مابقی متروکه یا غیر فعال هستند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه سینما می تواند ارزش ها، نمادها و فرهنگ ملت ها را به صورت عینی و تجسمی به نمایش بگذارد، خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی هیچ ابزاری به غیر سینما برای اشاعه فرهنگ نداریم.

حجت الاسلام خدایاری بااشاره به اینکه هنر زبان مشترک در بین ملت ها است، اظهار کرد: هنر مرز ندارد و یک امری ساری وجاری در افکار و اندیشه های مردم است.

وی ادامه داد: با سینما می توان ارزش های دینی و ملی خود را در دنیا تبلیغ و صادر کرد.

همچنین امروز با حضور استاندار آذربایجان‌غربی، سینما ایران ارومیه بازگشایی شد.

این سینما به عنوان کوچکترین سینمای فعال شهر ارومیه از آبان امسال جهت احیای سالن اصلی و احداث سالن ویژه با ظرفیت محدود، بسته شده بود؛ برای بازسازی این سینما ۳۵ میلیارد ریال هزینه شده است.

با بازگشایی این سینما، از امروز همزمان با سراسر کشور فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر اکران می‌شود.

سینما ایران ارومیه در سال ۱۳۳۰ شمسی ساخته شد و از قدیمی‌ترین و پرمخاطب‌ترین سینماهای ارومیه بوده و امروز با ۲ سالن مجهز به سیستم‌های صوتی و تصویری دیجیتال و فضایی مدرن با ظرفیت ۳۸۳ نفر در سالن اصلی، ۱۹۲ نفر در بالکن و ۳۸ نفر در سالن ویژه پذیرای علاقه‌مندان سینماست.

گزارش تصویری