معاون وزیر امور خارجه در ارومیه:

گسترش و تقویت روابط با جمهوری آذربایجان در دستور کار قرار دارد

گسترش و تقویت روابط با جمهوری آذربایجان در دستور کار قرار دارد
معاون وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: گسترش و تقویت روابط با جمهوری آذربایجان در دستور کار سیاست خارجی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، معاون وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه گسترش و تقویت روابط با جمهوری آذربایجان در دستور کار سیاست خارجی قرار داد گفت: در راستای تقویت روابط اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه، نگاه ویژه ای به جمهوری آذربایجان وجود دارد و بر این اساس استان های مرزی نقش مهمی در این زمینه دارند.

سید عباس موسوی ظهر امروز در نشست با برخی مدیران دستگاه های اجرائی استان با تاکید بر اینکه اهداف سیاسی،امنیتی و تجاری، اقتصادی و فرهنگی، تمدنی در هدف گذاری روابط با کشورهای مختلف مدنظر قرار می گیرد افزود: ایران و جمهوری آذربایجان از اشتراکات خوبی برخوردار هستند که توجه به این اشتراکات به گسترش و تقویت روابط منجر می شود.

وی افزود: تقویت مراودات اقتصادی در اولویت گسترش روابط با جمهوری آذربایجان قرار دارد.

موسوی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی آذربایجان غربی تصریح کرد: این استان می تواند در تقویت روابط ایران و جمهوری آذربایجان نقش کلیدی ایفا کند.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: برطرف نمودن مسائل و مشکلات تجاری با جمهوری آذربایجان به  منظور دستیابی به چشم اندازهای اقتصادی در دستور کار قرار دارد.

در این نشست مدیران فرهنگی و اقتصادی ضمن تبیین ظرفیت های استان مسائل و راهکارهای پیشنهادی برای تقویت روابط ایران و جمهوری آذربایجان را مطرح نمودند.

سید عباس موسوی به زودی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان مستقر خواهد شد.

آذربایجان غربی در تقویت روابط ایران و جمهوری آذربایجان می تواند نقش بسزایی ایفا نماید

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به امنیت پایدار و ظرفیت های ویژه اقتصادی و فرهنگی در استان گفت: این استان به جهت همجواری با سه کشور و پتانسیل های کشاورزی، درمانی و گردشگری و اقتصادی می تواند نقش بسزایی در گسترش روابط ایران و جمهوری آذربایجان ایفا نماید.

علی مصطفوی ظهر امروز در نشست برخی مدیران دستگاه های اجرائی با معاون وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه از دو ویژگی شاخص استان گفت و تصریح کرد: مرز طولانی با سه کشور و تنوع اقوام و مذاهب دو ویژگی شاخص استان در قیاس با دیگر استان هاست که می تواند بستر مهمی برای نقش آفرینی در تقویت مراودات ایران و کشورهای همسایه باشد.

وی گفت: آذربایجان غربی مشترکات فرهنگی، زبانی و دینی با جمهوری آذربایجان دارد که می توان با استفاده از این ظرفیت ها نسبت به نزدیکی بیش از پیش دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان بهره برد.

مصطفوی توانمندیهای استان در حوزه کشاورزی، آب، صنعت، گردشگری و گمرکات، درمانی و آموزشی را منحصر بفرد دانست و افزود: بازرگانان و چهره های توانمند فرهنگی و هنری این استان برای نقش آفرینی و تقویت مراودات ایران و کشورهای همسایه آمادگی کامل دارند.