دولت 150هزار میلیارد ریال در آذربایجان غربی سرمایه گذاری کرده است

دولت 150هزار میلیارد ریال در آذربایجان غربی سرمایه گذاری کرده است
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به نگاه ویژه در استان به توسعه زیرساخت ها، گفت: طی پنج سال گذشته دولت تدبیر و امید 150 هزار میلیارد در راستای توسعه زیرساخت های استان سرمایه گذاری کرده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به نگاه ویژه در استان به توسعه زیرساخت ها، گفت: طی پنج سال گذشته دولت تدبیر و امید 150 هزار میلیارد در راستای توسعه زیرساخت های استان سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدمهدی شهریاری در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سیمای مرکز آذربایجان غربی افزود: امروز دولت تنها زیرساخت ها را برای توسعه استان آماده می کند به طوری که طی سال جاری 16 هزار میلیارد ریال پروژه عمرانی به عنوان زیرساخت در مناطق مختلف انجام شده و اقدامات خوبی نیز در حوزه های گوناگون زمینه سازی کرده است.

وی اضافه کرد: از جمله مهمترین بخش های زیرساختی استان آب، گاز و برق است و همه این موارد در مناطق مختلف استان مهیا شده به طوری که تنها در بخش گازرسانی شاهد برخورداری یکهزار و 68 روستا در استان هستیم که بخش عمده آن در دولت تدبیر و امید مهیا شده است.

وی بیان کرد: علاوه بر آن گازرسانی به 505 روستا در دست اقدام و 450 روستا در دست مطالعه است که در کنار آنها گازرسانی به 70 روستا نیز در دهه فجر امسال با 590 میلیارد ریال سرمایه گذاری دولتی افتتاح می شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در کنار بهبود زیرساخت های دولتی، زمینه برای جذب سرمایه های بخش خصوصی داخلی و خارجی در آذربایجان غربی فراهم شده، ادامه داد: در این راستا اولویت های استان احصا شده است که از جمله آنها می توان به بخش های کشاورزی، معدن و صنایع سبک نظیر میکروالکترونیک اشاره کرد.

وی اظهار داشت: از روز نخست روی کارآمدن دولت، بر روی جذب سرمایه گذاری متمرکز شده ایم و این امر با وجود تحریم ها و مشکل در نقل و انتقال مالی با موفقیت همراه بوده است.

وی گفت: در این راستا سه طرح سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان غربی آغاز شده که حجم سرمایه گذاری آنها 117 میلیون دلار بوده و رتبه ما را در جذب سرمایه به رتبه سوم کشوری ارتقا داده است.

استاندار آذربایجان غربی از پیگیری سه طرح دیگر سرمایه گذاری در استان خبر داد و افزود: یکی از آنها بزرگترین واحد تولید نساجی کشور است که امیدواریم بتوانیم روند احداث آن را تسریع کنیم.

وی با اشاره به دریافت 461 تقاضای سرمایه گذاری داخلی در آذربایجان غربی طی سال جاری اضافه کرد: از این تعداد 161 طرح با سرمایه 2 هزار و 500 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

استاندار آذربایجان غربی همچنین از برنامه ریزی برای افتتاح 27 هزار میلیارد ریال طرح همزمان با دهه مبارک فجر در آذربایجان غربی خبر داد و بیان کرد: این اعتبار در قالب 720 طرح و پروژه هزینه شده که از جمله مهمترین آنها می توان به سد مخزنی کرم آباد با هزینه 10 هزار میلیارد ریالی اشاره کرد.

وی گفت: در بخش های دیگری نظیر آب شرب و سالم شهری و روستایی، بهداشت و درمان، راهسازی، طرح های توسعه بخش آموزش طرح هایی در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.

وی افزود: سامانه فاضلاب گلمان، طرح آبرسانی به مهاباد، 65 پروژه برق رسانی، گازرسانی به 70 روستا و شهر آواجیق در شهرستان چالدران، بهسازی یکهزار واحد مسکونی روستایی، هشت پروژه بهداشت و درمان و 99 پروژه کشاورزی از جمله دیگر طرح های مهم این بخش به شمار می رود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به موضوع آب های مرزی و کشاورزی در این استان اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید در حوزه مهار آب های مرزی و سیستم های آبیاری تحت فشار 6 هزار میلیارد تومان در استان هزینه شده که در صورت تکمیل طرح های این بخش، تا پایان سال 60 هزار هکتار از مزارع به شبکه های آبیاری نوین مجهز می شود.

وی بیان کرد: این امر علاوه بر کاهش مصرف آب در ارتقای راندمان محصولات مختلف کشاورزی نیز موثر خواهد بود.

شهریاری با اشاره به افزایش حجم صادرات استان طی 10 ماه سال جاری به یک میلیارد و 100 میلیون ریال ادامه داد: این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته میزان صادرات از استان 450 میلیون دلار بود.

وی اضافه کرد: میزان رشد تنها در مرز تمرچین پیرانشهر به 350 درصد رسیده که رقمی قابل توجه است.

استاندار آذربایجان غربی از برنامه ریزی برای ورود هیات های سرمایه گذاری از کشورهای مختلف دنیا به استان خبر داد و گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید به ویژه مدیریت جدید استان، ارتباطات بین المللی برای توسعه استان را افزایش داده ایم و تجار زیادی از کشورهای گوناگون برای بررسی وضعیت سرمایه گذاری و ظرفیت های مناطق مختلف وارد شده اند.

شهریاری افزود: مدیران ارشد کشورهای جمهوری آذربایجان، تجاری از ترکیه، هیات تجاری و سرمایه گذاری از چین در هفته های گذشته به استان سفر کرده اند که از جمله نتایج آنها استفاده از ظرفیت کشورهای مختلف برای توسعه استان است.

وی یکی از مهمترین مشکلات استان را صنایع فرسوده و استفاده صاحبان صنایع از فناوری های عقب افتاده دانست و اضافه کرد: در صدد هستیم زمینه مناسبی را برای استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری خارجی در راستای به روز کردن این واحدها فراهم کنیم که این امر به موازات جذب تسهیلات بانکی در حوزه رونق تولید انجام می گیرد.

استاندار آذربایجان غربی، این استان را دارای رتبه سوم کشوری در تنوع معدنی اعلام کرد و ادامه داد: یکی از سرمایه گذاری های خارجی ما در زمینه «سیلیس» است که در حال پیگیری آن هستیم.

وی اظهار داشت: علاوه بر آن در بخش سنگ های تزیینی و فرآوری محصولات معدنی طلا در تکاب نیز ظرفیت های خوبی ایجاد شده است.

شهریاری دورنمای توسعه آذربایجان غربی را بسیار روشن عنوان کرد و گفت: در گذشته با وجود ظرفیت های بالقوه بسیار زیاد، این استان به خوبی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی نشده است.

وی اطمینان داد که با توجه به جذابیت های استان، طی سه سال آینده جهش خوبی در حوزه جذب سرمایه گذاری اتفاق بیافتد و برای رسیدن به این هدف باید همه دست به دست هم بدهند.

استاندار آذربایجان غربی سهم استان از لایحه بودجه سال آینده را تنها در حوزه تملک دارایی های سرمایه ای (بودجه عمرانی) یکهزار و 217 میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: این میزان 20 درصد بیشتر از پیش بینی بودجه امسال بوده و سهم استان را در بین استان های 31 گانه کشور به 4.73 درصد رسانده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن 338 میلیارد تومان اعتبار ملی و ملی استانی شده و 515 میلیارد تومان اعتبار هزینه ای برای استان در سال آینده پیش بینی شده است.

شهریاری با تبریک دهه مبارک فجر، حضور مستقیم مردم در حاکمیت و ایفای نقش در توسعه کشور را از آرمان های امام راحل برشمرد و بیان کرد: با این وجود در سال های گذشته از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده ولی باید بدانیم که تنها راه پیشرفت کشور حضور مردم در همه امور است و در این راستا از ظرفیت نخبگان باید بیش از پیش بهره برد.

وی همه توطئه های دشمنان در هفته ها و ماه های گذشته را در راستای جلوگیری از برگزاری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی دانست و گفت: با وجود همه توطئه ها مراسم چهل سالگی انقلاب به خوبی در حال برگزاری است و امیدواریم با حضور پرشور مردم در سال های آینده نیز شاهد رشد روزافزون کشور باشیم.

 

منبع: ایرنا