وضعیت آذربایجان‌غربی در شیوع بیماری کرونا قرمز است

وضعیت آذربایجان‌غربی در شیوع بیماری کرونا قرمز است
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی گفت: وضعیت استان در صورت بی‌توجهی مردم طی هفته آینده حادتر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به لزوم رعایت موارد بهداشتی و راه‌های پیشگیری توسط همه شهروندان گفت: وضعیت استان در صورت بی‌توجهی مردم طی هفته آینده حادتر خواهد شد.

جواد آقازاده افزود: آذربایجان غربی در وضعیت قرمز قرار دارد و ۱۱ شهرستان در وضعیت قرمز، سه شهرستان در وضعیت نارنجی و سه شهرستان در وضعیت زرد است.

وی با اشاره به افزایش آمار ابتلا اضافه کرد: تعداد بیماران بستری در آی‌سی‌یو، بیماران وصل به ونتیلاتور و موارد فوت افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی بیان کرد: به دلیل شرایط بحرانی کرونا، مجبور به لغو اعمال جراحی شده ایم زیرا در حال حاضر بیش از ۸۲۰ بیمار با سندرم حاد تنفسی در کل استان داریم که این تعداد بسیار قابل توجه است.

وی با تاکید بر اینکه بی تفاوتی و ساده انگاری نسبت به کرونا باعث افزایش بیماری می شود، ادامه داد: با افزایش بستری ها توان کاری همکاران ما کاهش می یابد ولی سیستم بهداشتی و درمانی به طور کامل هوشیار است.

آقازاده با بیان اینکه برای پیشگیری از موارد بیماری، برخی محدودیت‌ها اعمال خواهد شد، اظهار کرد: سازمان‌ها و ادارات موظف هستند تا به افرادی که بدون ماسک هستند، خدمات ارائه نکنند و در کنار آن، کارکنان نیز باید از ماسک استفاده کنند.

وی تولید واکسن و داروی ضدکرونا را در شرایط فعلی تکذیب کرد و گفت: بعضی از افراد برخی تست‌های سرولوژیک را تبلیغ می کنند و حتی با ادارات برای انجام این تست‌ها قرارداد می بندند، که هیچکدام را تایید نمی کنیم.

وی تاکید کرد: رعایت موازین بهداشتی، شستن دست ها با آب و صابون، خودمراقبتی، فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن باید جدی گرفته شود تا این بیماری را مهار کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی از شهروندان خواست تا از حضور در تجمع‌ها اعم از مراسم عروسی و مجالس ترحیم خودداری کنند زیرا این مراسم، بیشترین سهم را در شیوع بیماری دارد.

 

منبع: ایرنا