فرماندار ارومیه:

4.5 درصد از کل مساحت ارومیه را مناطق حاشیه نشین تشکیل می‌دهد

4.5 درصد از کل مساحت ارومیه را مناطق حاشیه نشین تشکیل می‌دهد
فرماندار ارومیه گفت: 20 درصد از جمعیت شهری ارومیه در مناطق حاشیه نشین سکونت دارند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، علیرضا ملامحمدی زاده افزود:  تعداد سکونتگاه های غیر رسمی در ارومیه در حال حاضر 25 منطقه و محله است در این سکونتگاه های غیر رسمی جمعیتی در حدود 250 هزار نفر زندگی می کنند که چیزی حدود 20 درصد جمعیت ارومیه را شامل می شود.

ملامحمدی زاده با اشاره به اینکه ارومیه به دلیل مهاجرت پذیری از روستاها و شهرستان ها و استان های همجوار دچار نوسانات جمعیتی شده است تصریح کرد: وسعت مناطق حاشینه نشین ارومیه در حدود 471 هکتار بوده که حدود 4.5 درصد از کل مساحت ارومیه را شامل می شود.

فرماندار ارومیه  با تاکید بر اینکه ارومیه جزء معدود شهرهای بزرگی است که همیشه نرخ مهاجر پذیری آن بالا بوده خاطر نشان کرد: امکان اشتغال در شرکت ها و کارخانجات و بخش مسکن ازعلل افزایش مهاجرت به ارومیه است.

وی  در خصوص علل گسترش حاشیه نشینی در ارومیه یاد آور شد: چشم انداز طبیعی و تمرکز بخش عمده ای از مراکز درمانی و بهداشتی و پزشکی در ارومیه، وجود امکانات تقریبا به روز در مرکز استان از علل افزایش سکونت در ارومیه، از طرفی گرانی زمین و هزینه بالای  ساخت و ساز در نقاط مرکزی شهر سبب افزایش حاشیه نشینی و افزایش رغبت به ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق حاشیه شهر شده است.

ملامحمدی زاده اظهار کرد: بهترین و در دسترس ترین شیوه و راهکار برای عدم کاهش جمعیت روستایی، توجه ویژه به روستاها به عنوان سکونتگاه دائمی و رسمی روستاییان و افزایش کشش و میل نهایی به ثبات در اقامتگاههای روستایی در مقایسه با جذابیت های شهرنشینی است.

فرماندار ارومیه ادامه داد: ایجاد زیرساخت ها و به روزرسانی و توسعه آنها، اشتغال زایی در روستاها، بهره مندی از خدمات دولتی مناسب و دسترسی سریع و مطلوب به این خدمات، توسعه امکانات ورزشی و اینترنت پرسرعت و رسیدگی به مطالبات جوانان از گسترش مهاجرت روستاییان و افزایش گستره شهر و شهرنشینی جلوگیری خواهد کرد.

وی مسئله حاشینه نشینی را جزء اولویت های فرمانداری و نهادهای اجرایی دانست و گفت: ستاد بازآفرینی پایدار شهری شهرستان ها در راستای اجرای وظایف خود با تشکیل جلسات متعدد در صدد بهبود عملی شرایط شهروندان ساکن در سکونتگاه های غیررسمی و بافت فرسوده و ناکارآمد است.

ملامحمدی زاده افزود: احداث فرهنگ سراها و خانه محلات، ایجاد مراکز خدمات رسان از قبیل مراکز جامع سلامت شهری و پایگاه های بهداشت توسط مرکز بهداشت، احداث مراکز و کلاس های آموزشی  فنی و مهارت‌ آموزی توسط اموزش فنی و حرفه ای در این مناطق که دارای بیشترین در صد تراکم دانش‌آموزی هستند، توسعه امکانات و خدمات رو بنایی در مقیاس شهری و محله ای، بهسازی و ارتقای فضاهای شهری و محله ای و توسعه قلمرو عمومی، ارتقای توانمندی های اقتصادی، ظرفیت سازی‌های اجتماعی و نهادی، افتتاح پایگاه سلامت اجتماعی در محله محمدآباد، اجرای طرح های بازآفرینی در وکیل آباد، کشتارگاه، آغداش، یورد شاه و کوی لاله، ایجاد بازار برای بانوان، تشکیل مراکز مشاوره، ایجاد فضای سبز و تاسیس خانه محله ازجمله اقدامات فرمانداری برای کاهش مشکلات مناطق حاشیه نشین ارومیه  در سال جاری است.

 

منبع: ایسنا