معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی اعلام کرد:

برگزاری هفته فرهنگی آذربایجان غربی در شهر ارزروم ترکیه

برگزاری هفته فرهنگی آذربایجان غربی در شهر ارزروم ترکیه
برای معرفی استان، توانمندیهای فرهنگی، مفاخر و مشاهیر استان ، هفته فرهنگی آذربایجان غربی در شهر ارزروم ترکیه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، علی مصطفوی در جلسه شورای فرهنگ عمومی که امروز به ریاست نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در دفترامام جمعه برگزار شد، گفت: به دنبال درخواست سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران در ارزروم و برای معرفی بیشتر استان، آشنایی با موضوعات و محصولات و برنامه های فرهنگی، معرفی توانمندیهای فرهنگی و گردشگری، مشاهیر و مفاخر استان و تبادل مسائل فرهنگی ، هفته فرهنگی آذربایجان غربی، آبان امسال در شهر ارزروم ترکیه برگزار شود.

وی افزود: هماهنگی های لازم برای برگزاری برنامه های این هفته انجام شده و در این خصوص هیاتی برای انجام اقدامات اولیه  وهماهنگی های لازم اعزام شده همچنین در این خصوص 5 کارگروه تشکیل شده است و مقرر شده در 20 غرفه موارد و محصولات فرهنگی به نمایش گذاشته شود.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: برگزاری هفته فرهنگی استان در ارزروم ترکیه فرصت مناسبی برای بیان ظرفیت های دینی و ترویج فرهنگ و تفکر انقلابی اصیل ایثار و مقاومت مردم این کشور و استان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی افزود: برنامه‌های اجرایی در این هفته باید مورد بررسی دقیق و کارشناسانه قرار گیرد و ظرفیت‌های دینی و مذهبی استان و کشور طی این هفته در ارزروم ترویج یابد.

وی بیان کرد: انتقال فرهنگ اصیل ایران و آذربایجان‌غربی در اولویت برنامه‌های هفته فرهنگی استان در ارزروم ترکیه است.

وی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی بالاترین مرجع استانی است که تصمیم‌های کلان فرهنگی مربوط به استان در آن بررسی و ارائه می‌شود.

وی اظهار داشت: مسوولان استانی باید در خصوص مسائل کلان فرهنگی مربوط به استان با شورای فرهنگ عمومی هماهنگی لازم را داشته باشند تا مدیریت لازم در این خصوص اعمال شود.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: مسائل فرهنگی کلان مربوط به کل استان باید توسط شورای فرهنگ عمومی بررسی شود زیرا این شورا بهترین و مهم‌ترین بخش برای مشورت در خصوص مسائل فرهنگی است.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی با اشاره به اساسنامه بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان افزود: باید این اساسنامه در شورای فرهنگ عمومی مورد بررسی قرار گیرد تا جلوی برخی سوء استفاده‌ها گرفته شود.

وی با اشاره به اهمیت گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دفاع ما مقدس بود و شهدا و رزمندگان در راه دفاع از کشور و ناموس جان خود را فدا کردند و باید این امر به نسل جوان منتقل شود.

وی ادامه داد: حذف نام شهدا از ابتدای برخی اسامی در خیابان‌ها باید مورد رسیدگی قرار گیرد زیرا باید نام شهدا را حفظ کنیم.

امام جمعه ارومیه اضافه کرد: نام و یاد شهدا ضامن بقای اقتدار و عزت کشوری است و اگر نام شهدا از بین برود، خودمان نیز حذف می‌شویم .

وی تاکید کرد: وظیفه شرعی، منطقی و عرفی امروز جامعه است تا یاد و نام و خاطره شهدا حفظ و ترویج شود.