وزیر راه و شهرسازی در سفر به ارومیه:

مسیر ارومیه-سرو تا پایان مهرماه تکمیل می‌شود

مسیر ارومیه-سرو تا پایان مهرماه تکمیل می‌شود
وزیر راه و شهرسازی در سفر به آذربایجان غربی، توسعه حمل و نقل ریلی با ترکیه را از اولویت‌های دولت خواند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمد اسلامی امروز در مراسم افتتاح سالن مسافری پایانه مرزی سرو توسعه حمل و نقل ریلی با ترکیه را از اولویت‌های دولت خواند و با اشاره به اینکه مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل‌‌‌توجهی داشته که دستاورد جدید و مهمی است، گفت: موضوع توسعه حمل و نقل ریلی با ترکیه در سطح روسای‌جمهور دو کشور مورد مذاکره قرار گرفته و در دست بررسی است؛ اتصال ریلی با ترکیه نیز از اولویت‌های کاری است که آن را پیگیری می‌کنیم.

او همچنین از تکمیل مسیر ارومیه-سِرو و چهاربانده شدن کامل آن تا پایان مهرماه سال جاری خبر داد.

اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کرونا نباید کسب و کار را مختل کند، خاطر نشان کرد: وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان مسوول حمل و نقل در ستاد ملی مبارزه با کرونا، تعهد دارد در تمامی پایانه‌ها، بنادر، ترمینال ها، فردوگاه ها و مراقبت و مدیریت انسانی تمامی پروتکل ها را رعایت کند؛ هم‌اکنون نیز به‌طور مرتب، عملیات ضدعفونی و کنترل پایانه‌ها و مرزها انجام می‌شود.

او بیان کرد: تبادل تجاری با محوریت مرزهای آذربایجان‌غربی، می‌تواند نقش بزرگ و موثری را در اقتصاد کشور ایفا کند. ایران سه مرز رسمی با ترکیه دارد که همه آنها شامل بازرگان ماکو، سرو ارومیه و رازی خوی در آذربایجان غربی قرار دارد؛ سرو نیز پس از شیوع بیماری کرونا به طور کامل بسته شد، ولی تردد محدود ریلی از مرز رازی در این مدت بین ۲ کشور ایران و ترکیه انجام گرفته است و هم اکنون نیز روزانه  ١٠٠ واگن تجاری از طریق مسیر ریلی بین ایران و ترکیه مبادله می‌شود.

 سالن مسافری پایانه مرزی «سرو» با زیربنای چهار هزار و ۱۶۰ مترمربع در دو طبقه  و با اعتبار ۳۵میلیارد تومان ساخته شده است. سِرو در ۴۵ کیلومتری ارومیه، قرار دارد و با استان «حکاری» در جنوب‌شرقی ترکیه، هم‌مرز است.

مبادله روزانه ١٠٠ واگن تجاری بین ایران و ترکیه

وزیر راه و شهرسازی گفت: روزانه ١٠٠ واگن تجاری از طریق مسیر ریلی بین ایران و ترکیه مبادله می‌شود.

محمد اسلامی در جمع خبرنگاران آذربایجان‌غربی اظهار داشت: مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشته و این امر دستاورد جدید و مهمی است.

وی بیان کرد: تبادل تجاری با محوریت مرزهای آذربایجان‌غربی می‌تواند نقش بزرگ و موثری را بر روی اقتصاد کشور ایفا کند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نقش کارکنان و مسوولان راهداری بسیار اهمیت داشته زیرا امنیت و جان مردم در گرو کیفیت راه‌هاست. 

اسلامی با اشاره به وضعیت طرح محور ارومیه - سرو بیان کرد: تا پایان مهر امسال ادامه طرح محور ارتباطی ارومیه - سرو تکمیل می‌شود. 

سالن مسافری پایانه مرزی سرو با حضور وزیر راه افتتاح شد

ساختمان سالن مسافری پایانه مرزی سرو به عنوان طرح مهم در مرز ایران و ترکیه با  حدود ٣۵٠ میلیارد ریال هزینه امروز، پنجشنبه با حضور "محمد اسلامی" وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی در حاشیه افتتاح این سالن گفت: برای اجرای کامل سالن مسافری پایانه مرزی سرو در مرز ایران و ترکیه، حدود ۳۵٠ میلیارد ریال هزینه شده است.

ارسلان شکری افزود: این سالن، یکی از زیباترین سالن‌های مسافری مرزی کشور به شمار می‌رود که افتتاح آن، نقش مهمی در تسهیل و سرعت بخشی به جابجایی و تردد مسافران، ترانزیت و حمل و نقل بین المللی کالا دارد.

وی اضافه کرد: سالن مسافری پایانه مرزی سرو به مساحت پنج‌هزار و ۶۰۰ مترمربع در ۲ طبقه ساخته شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی ادامه داد: امیدواریم با افتتاح این طرح و بازگشت سفر بین ۲ کشور ایران و ترکیه به وضعیت عادی عاری از کرونا، زمینه حضور قابل توجه شهروندان ۲ طرف و استفاده از ظرفیت‌های این سالن فراهم شود.