بازدید سفیر ترکیه در ایران از مرز سرو - اسندره

بازدید سفیر ترکیه در ایران از مرز سرو - اسندره
سفیر ترکیه در ایران از مرز سرو - اسندره که در 55 کیلومتری غرب ارومیه قرار دارد، بازدید کرد و با مشکلات این مرز رسمی آشنا شد.

سفیر ترکیه در ایران از مرز سرو - اسندره که در 55 کیلومتری غرب ارومیه قرار دارد، بازدید کرد و با مشکلات این مرز رسمی آشنا شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، دریا اورس در این بازدید 2 ساعته که رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی و مسوولان استانی نیز حضور داشتند، از وضعیت ساخت پایانه مرزی سمت ایران در سرو و روند اجرای خدمات در مرز اسندره بازدید کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در این بازدید با تاکید بر اینکه مرز سرو نقش مهمی در آزادراه هدف گذاری شده تبریز – ارومیه – مرسین دارد، گفت: فاصله مرسین به عنوان یکی از بندرهای مهم ترکیه، تنها 500 کیلومتر است و می توان از این طریق در راستای توسعه تجارت دو طرف بهره برد.

رضا حسینی افزود: این مسیر یکی از بسترهای اصلی توسعه ارتباط شرق و غرب است و می توان آن ار از جمله نزدیکترین مسیرها در این راستا عنوان کرد.

وی اضافه کرد: ایران و ترکیه باید با همراهی یکدیگر به دنبال توسعه ارتباطات بین المللی مشترک باشیم و این امر با بهبود مسیرها و راه های ارتباطی میسر می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی در این بازدید با ارائه گزارشی از روند ساخت پایانه مرزی سرو گفت: ایران، 23 پایانه مرزی دارد که از این تعداد پنج پایانه در این استان فعال بوده که از این تعداد، سه پایانه به صورت مستقیم و یک پایانه به صورت غیرمستقیم با ترکیه در ارتباط است.

ارسلان شکری افزود: سالانه چهار میلیون تردد از پایانه های مرزی آذربایجان غربی تردد می کنند که سه میلیون نفر از این تعداد را تردد در مرزهای ایران با ترکیه به خود اختصاص می دهد.

وی بیان کرد: بیشترین تردد مرزی از پایانه بازرگان با یک میلیون و 500 هزار تردد انجام می گیرد که رقمی کم نظیر در مرزهای کشور است.

وی با اشاره به اینکه پایانه جدید مسافری سرو در راستای ارتقای خدمت رسانی به مسافران مرزی در حال احداث است، اضافه کرد: این طرح اوایل تابستان امسال به بهره برداری می رسد و می توان از این پایانه در راستای تسریع در عبور و مرور مرزی استفاده کرد.

سفیر ترکیه در ایران در سفر یکروزه به ارومیه علاوه بر بازدید از مرز سرو، با استاندار آذربایجان غربی و فعالان اقتصادی استان دیدار کرد و از نزدیک با مشکلات تجاری 2 کشور آشنا شد.

 

منبع: ایرنا