امام جمعه ارومیه:

عزاداری ایام محرم با رعایت موازین بهداشتی برگزار شود

عزاداری ایام محرم با رعایت موازین بهداشتی برگزار شود
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه تاکید کرد: عزاداری ایام محرم با رعایت موازین و پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، حجت الاسلام سیدمهدی قریشی در خصوص نحوه عزاداری در ایام ماه محرم اظهار کرد: بر همه لازم و وظیفه است که در ضمن رعایت تمامی آئین‌نامه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی عزاداری حضرت اباعبدالله علیه‌السلام را با عظمت برگزار کنیم چرا که ایام محرم ایام بسیار مهمی در حفظ و نشر دین اسلام است.

وی ادامه داد: مسئولین هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری باید با دقت تمامی موازین بهداشتی را در هیئت‌ها رعایت کنند و مواظب باشند که موازین بهداشتی توسط مردم رعایت شود.

حجت الاسلام قریشی با تاکید بر اینکه فلسفه مهم عزاداری اباعبدالله، استقامت و مقاومت در برابر دشمنان است، افزود: امام صادق علیه‌السلام در مورد گریستن در عزای سیدالشهداء فرموده‌اند که امام حسین علیه‌السلام برای کسانی که در عزای ایشان اشک می‌ریزند از خداوند طلب بخشش و مغفرت خواسته و از حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام می‌خواهد که ایشان نیز برای عزادار ایشان از خداوند طلب استغفار کنند.

امام جمعه ارومیه با اشاره به اینکه فلسفه مهم عزاداری اباعبدالله، استقامت و مقاومت در برابر دشمنان است، اضافه کرد: وظیفه شرعی همه مردم در شرایطی که دشمنان می‌خواهند مقاومت و استقامت ملت ایران را بشکنند با برگزاری هر با شکوه‌تر و همراه با معرفت عزاداری امام حسین علیه‌السلام دشمنان را خائب و خاصر نمایند چرا که با برگزاری عزاداری برای امام حسین مکتب حسین بن علی در بین مردم زنده بماند یقیناً دشمن نمی‌تواند بر مردم ایران پیروز شود.

وی با اشاره به ویروس کرونا و محدودیت‌های اجتماعی عنوان کرد: به خاطر محدودیت‌هایی که بیماری کرونا ایجاد کرده است برای نشان دادن جلوه عزاداری در شهرها، روستاها و محلات بهتر است با پرچم‌های عزا دیوارهای خود را بپوشانیم تا همه بدانند که این شهر یا روستا محل زندگی عاشقان حضرت اباعبدالله علیه‌السلام است.

امام جمعه ارومیه گفت: در مجالسی که بر اساس اجازه ستاد ملی مبارزه با کرونا در بیرون از مساجد و در فضای باز برگزار خواهد شد برنامه‌ها را طوری هماهنگ کنند که موجب آزار و اذیت همسایه‌ها نشوند و حتماً برنامه سخنرانی قبل از عزاداری انجام شود چرا که با وجود اهمیت سینه زنی و عزاداری مهم‌ترین مسئله بیان فلسفه قیام امام حسین و معارف دین است.

وی با تاکید بر اینکه باید ادب و معرفت در مجالس عزاداری امام حسین رعایت شود و عزاداران بگونه‌ای رفتار کنند که اگر ائمه اطهار در آن مجالس حضور داشتند از عزاداران امام حسین راضی باشند، افزود: مادحین نسبت به انتخاب نوحه‌های دارای سند توجه بیشتری داشته و مضامین و مفاهیم نوحه‌های خود را از مفاهیم انقلابی انتخاب کنند تا نوحه‌های آنها در شأن حضرت اباعبدالله باشد.

وی در خصوص روند توزیع نذورات مردم در ماه محرم گفت: مردم در مسئله پخش نذورات به آئین نامه‌های ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا توجه داشته باشند و نذورات خود را به صورت جیره خشک و نقدی به فقرا پرداخته شود لذا در این مسئله بگونه‌ای عمل کنند که اصل مسئله نذورات همانند سال‌های گذشته ادامه داشته باشد و فقط نحوه آن به صورت جیره خشک یا پرداخت پول نقد به فقرا باشد.

 

منبع: مهر