استاندار آذربایجان غربی:

تصویب قانون جامع حمایت از حقوق کودک ضروری است

تصویب قانون جامع حمایت از حقوق کودک ضروری است
استاندار آذربایجان غربی بر لزوم تهیه و تصویب قانون جامع حمایت از حقوق کودک تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدمهدی شهریاری در نهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک کشور که امروز با حضور معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه موضوعات مربوط به حقوق کودک از مسائل اجتماعی است، افزود: برای انجام کار اصولی و اساسی در خصوص حقوق کودکان اول باید پیشگیری های لازم بخصوص در مباحث اقتصادی انجام شود. 

استاندار آذربایجان غربی افزود: حقوق کودکان و توجه به آن وظیفه دولت است و باید حمایت‌های اجتماعی و پیشگیری لازم در این خصوص اعمال شود. 

وی با بیان اینکه توجه به مسائل اقتصادی و رفاه خانواده ها بنیان خانواده را محکم تر می کند و  زمینه‌ساز کنترل آسیب‌های حوزه کودکان است، اظهار داشت: باید اعتبارات خاصی برای این مسئله به دستگاه‌های اجرایی تخصیص یابد تا حمایت از کودکان به درستی انجام شود. 

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: عمده آسیب‌های حوزه کودکان مربوط به عدم توجه به مسائل اقتصادی و وجود فقر است بطوری که در حاشیه شهر و در روستاها به دلیل عدم آشنایی با حقوق کودکان مشکلات و ناهنجاری هایی بوجود می آید که باید این مسئله بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. 

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه در دین مبین اسلام در خصوص حقوق و مزایای کودکان سفارشات زیادی شده و از اعمال هرگونه خشونت و بی رحمی نسبت به کودکان منع شده، گفت:  دین مبین اسلام ارزش کودکان را نه تنها در جامعه افزایش داده بلکه تامین خوراک مناسب، حق تحصیل، حق تفریح و بازی ، تامین بهداشت روانی کودک، پرهیز از اعمال خشونت جسمی و روحی نسبت به کودک را نیز مورد تاکید و سفارش قرار داده اشت.

وی اظهار داشت: دولت‌مردان و نمایندگان مجلس نیز مسائل اعتباری حمایت از حقوق کودکان را مورد توجه و رسیدگی قرار دهند و شناسایی آسیب‌ها، چالش‌ها، نیازها و ارائه راهکارهای اجرایی در اولویت مدیران باشد.

شهریاری ادامه داد: حمایت از کودک ابعاد مختلف حقوقی و اجتماعی دارد؛ در این راستا مهمترین موضوعی که ضروری است مورد توجه قرار گیرد قانون گذاری و سیاست گذاری در زمینه های حمایتی است چرا که متاسفانه با وجود، الحاق این کنوانسیون و قوانین حمایت از حقوق کودکان ولی هنوز قانون جامع حمایت از حقوق کودک که مجلس تصویب کند وجود ندارد و در زمینه زیرساخت ها نیز مشکل اساسی وجود دارد.

استاندار آذربایجان ‌غربی گفت: این استان در راستای شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل و نیازمند اقدامات خوبی را انجام داده و توجه ویژه‌ای را هم به کودکان مرزی داشته است. 

شهریاری افزود: این استان از نظر کودک آزاری جزو استان‌های پاک کشور است و امید است با هماهنگی بیشتر مسئولان اقدامات شایسته‌ای در استان صورت گیرد.