رییس ستاد انتخابات کشور:

کد ملی تنها مبنای احراز هویت افراد در انتخابات خواهد بود

کد ملی تنها مبنای احراز هویت افراد در انتخابات خواهد بود
کد ملی تنها مبنای احراز هویت افراد در انتخابات خواهد بود. و کل فرایند احراز هویت به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، معاون سیاسی وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: کد ملی تنها مبنای احراز هویت افراد در انتخابات خواهد بود. و کل فرایند احراز هویت به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: حسب هماهنگی ها و توافق های انجام شده با شورای نگهبان, کل فرایند احراز هویت در انتخابات پیش رو به صورت الکترونیکی خواهد بود.

عرف در حاشیه دیدار با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد که در جریان شانزدهمین سفر استانی معاونت سیاسی برگزار شد, در جمع خبرنگاران افزود: براساس سیاست‌های ابلاغی انتخابات که تصریح کرده است الکترونیکی شدن در مراحل ثبت‌نام و اخذ و شمارش آرا، تکلیفی بر عهده این وزارتخانه است بر این اساس مرحله احراز هویت الکترونیکی در انتخابات خواهد بود و سامانه انتخابات، احراز هویت را برعهده دارد. در این زمینه, احراز هویت افراد براساس کد ملی است که اعلام می کنند و این نشان می دهد با این شماره کد ملی رای داده شده است یا خیر.

رییس ستاد انتخابات کشور هم چنین اظهار داشت: ویژگی سامانه انتخابات این است که  کد ملی, مبنای احراز هویت افراد در انتخابات است و شناسنامه جعلی یا فرد متوفی وجود نخواهد داشت. وی افزود: قدم دوم، اخذ رای است که وزارت کشور در این مرحله نیز  براساس ظرفیت هایی که دارد، اعلام آمادگی کرده است و در این زمینه با شورای نگهبان در حال رایزنی است تا توافقات اولیه را با شورای نگهبان ایجاد کند.

عرف گفت: در مرحله احراز هویت نیز از دستگاه‌های موجود استفاده می‌شود و دستگاه های جدید نیز سفارش داده شده است و بخشی دیگر از ظرفیت دستگاههای اجرایی استفاده می شود چون براساس ماده ۱۱ قانون انتخابات، تمامی دستگاههای اجرایی موظفند تجهیزات لازم را در اختیار استانداران، فرمانداران و بخشداران قرار دهند. وی اظهار داشت: با توجه به تکلیف های قانونی, در مجموع, جهت‌گیری کلی وزارت کشور اعلام آمادگی لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیک است، منتهی تا مقداری که می‌شود ظرفیتها را ایجاد کرد و آن مقداری که با شورای نگهبان با عنوان ناظر انتخابات به توافق رسید, انجام خواهد شد.