مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی:

قلعه و خانه اربابی روستای بدلبوی ارومیه بازسازی می شود

قلعه و خانه اربابی روستای بدلبوی ارومیه بازسازی می شود
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: عملیات بازسازی قلعه و خانه اربابی روستای بدلبوی ارومیه با اعتباری بالغ بر 500 میلیون تومان در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، جلیل جباری در حاشیه بازدید از عملیات بازسازی قلعه و خانه اربابی روستای بدلبوی ارومیه گفت: قدمت این بنا به اواخر  دوره قاجار باز می گردد و در اصل جهت دارلحکومه  شهر های خوی و ارومیه در طی مدت 35 سال ساخته شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: این بنای ارزشمند دارای دژ دفاعی و نظامی، خانه اربابی، آب انبار و حمامی اختصاصی می باشد و با مصالحی همچون چینه گلی، خشت، آجر و سنگ به سبک دوره قاجار به زیبایی ساخته شده است.

وی ادامه داد: این بنا به دلیل متروکه ماندن و غیر استفاده ماندن در طی سالها تخریب شده که عملیات بازسازی آن با مشارکت مالک خصوصی بنا و اداره کل میراث فرهنگی در حال اجرا است.

این مسئول با بیان اینکه محوطه این بنا 12 هزار متر مربع است، خاطر نشان کرد: اعتبار بازسازی این بنا در حدود 500 میلیون تومان می باشد که تا کنون نزدیک 100 میلیون تومان آن هزینه شده است.

جباری به همکاری های خوب مالک بنا اشاره و تصریح کرد: مالک پس از پایان عملیات بازسازی تصمیم به ایجاد اقامتگاه بوم گردی و رستوران سنتی در محل بنا دارد و میراث فرهنگی نیز قصد دارد این مجموعه را به عنوان مرکز پایلوت گردشگری در استان معرفی کند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان اینکه بنا های این چنینی در سطح استان بسیار است، افزود: یکی از معایب بازسازی بناها عدم همکاری مالکان بنا های تاریخی است که با کمک رسانه ها باید در جهت فرهنگ سازی این کار خوب فرهنگی قدم های خوبی را برداشت.

این مسئول در خاتمه اظهار داشت: فاز اول عملیات باز سازی قلعه و خانه اربابی بدلبو در سال 98 در حال اجرا است و محوطه این بنای ارزشمند در فاز دوم و سال 99 به اتمام خواهد رسید.

 

منبع: شبستان