جستجو
سه شنبه, آبان 22, 1397..:: اخبار و رویدادها::..  ورود به سايت
 نمایش مطلب
تعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 870 

با حضور بخشدار انزل انجام شد؛
برگزاری مراسم "دریاچه ارومیه و قطره های امید" در ساحل انزل

مراسم فرهنگی هنری حمایت از احیای دریاچه ارومیه در ساحل کاظم داشی در بخش انزل ارومیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري اروميه از بخشداري انزل، رسول مقابلی در مراسمی که با عنوان "دریاچه ارومیه و قطره های امید" و با مشارکت شهرداری قوشچی و شورای اسلامی بخش انزل با هدف جلب مشارکت عمومی برای احیای دریاچه ارومیه درکنار ساحل کاظم داشی ترتیب یافته بود، گفت: دولت با درک به موقع بحران دریاچه ارومیه و با  دستور رئیس جمهور برای احیای دریاچه ارومیه، نقشه راه احیای این دریاچه را ترسیم و اقدامات عملی در این خصوص را آغاز کرد.

بخشدار انزل افزود:طرح انتقال آب زرینه رود به سیمینه رود، لایروبی و ساماندهی رودخانه ها، اصلاح الگوی کشت و استفاده از آبیاری تحت فشار و رهاسازی آب سدهای تثیت شده و ... از جمله اقدامات عملی برای احیای دریاچه ارومیه توسط دولت بوده، آن هم در شرایطی که خشک شدن دریاچه ارومیه با خشک شدن خزانه مملکت به دلیل بروز آثار تحریم ها و کاهش قیمت نفت و تنگدستی دولت همراه بوده است و این نشان از عزم جدی دولت برای زنده نگه داشتن دریاچه است.

وی خاطرنشان كرد: حتی اگر میزان بارشها و نزولات آسمانی امسال بیشتر از وضع موجود بود، باز این امر صرفاً منجر به احیای دریاچه نمی شد، مگر اینکه این آبهای سطحی و پخش شده در رودخانه ها در مسیرهای مشخصی ساماندهی شده و با کاهش میزان تبخیر در سطح مسیل، آب به دریاچه منتقل شود که خوشبختانه امسال این موضوع به نحو قابل توجهی اتفاق افتاد.

مقابلي با اشاره به نقش مردم در کنار اقدامات دولتی برای استفاده بهینه از آب يادآور شد: متاسفانه میزان استفاده از آب در کشور نزدیک به دو برابر میانگین متوسط جهانی است و بنابراین کاهش 40 درصدی مصرف آب می تواند نقش کلیدی در احیای دریاچه ارومیه ایفا نماید.

بخشدار انزل گفت: استفاده ار آبیاری غرقابی و روش های سنتی موجب عدم تنفس ریشه گیاهان شده و علاوه بر هدر رفت آب موجب کاهش میزان تولید محصول می شود.

وی تصريح كرد: چه دریاچه ارومیه با بحران مواجه بشود یا نشود در هر صورت مدیریت بهینه مصرف آب و استفاده از آبیاری نوین تحت فشار و قطره ای برای ارتقای راندمان تولید و افزایش محصول و جلوگیزی از هدر رفت آب لازم و ضروری است.

مقابلي خاطرنشان كرد: در طول دو سه سال اخیر نزدیک به 350 هکتار از اراضی کشاورزی و باغی منطقه انزل مجهز به آبیاری قطره ای شده و برنامه برای 100 هکتار دیگر نیز در دست اقدام بوده و همچنین انتقال آب با لوله در حدود 30 کیلومتر انجام شده و در همین حدود نیز مقدمات لازم برای اقدام انجام شده است.

بخشدار انزل گفت: باید تمام قطره ها را برای احیای دریاچه ارومیه جمع کنیم و قطره ها را به موج و سیل تبدیل کرده و با مشارکت عمومی عزم ملی را برای احیای دریاچه بکار ببریم.

در این مراسم همچنین یکی از اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و نماینده ای از طرف کشاورزان انزل نکته نظرات خود را درخصوص ضرورت مشارکت کشاورزان برای استفاده از آبیاری نوین اراضی کشاورزی بیان داشته و برنامه های مختلفی از جمله اجرای برنامه های شاد محلی، مسابقه و اهدای جوایز و تمیز کردن زباله های کنار ساحل توسط سازمانهای مردم نهاد انجام گرفت.

/08:13 ب.ظ

کد خبر:  60531
فرستنده: admin12 admin12
گروه: اخبار, بخش انزل
22222
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

کلیه حقوق این سایت متعلق به فرمانداری ارومیه می باشد   شرایط استفاده  حريم شخصي كاربران